4. 3. 2021

Tiskovka k MS Superbike 18.- 20.7.2008

Dnes se konala v restauraci Pod Špilberkem na Husové ulici tisková konference k nadcházejícím závodům MS Superbiků v Brně.
I když je to trochu z jiného soudku, přece jen Vám přinášíme pár zajímavostí.

Silným čtyřtaktním motocyklům o objemu motorů 600 – 1200 ccm bude o nadcházejícím víkendu 18. – 20. července 2008 patřit brněnský Masarykův okruh.
Nosnou konstrukci bohatého pořadu vytvoří dva závody mistrovství světa superbiků a po jednom závodě mistrovství světa supersportů, mistrovství Evropy třídy Superstock 600 (už v sobotu) a seriálu FIM Superstock 1000 Cup.
Brno je ve čtrnáctidílném kalendáři mistrovství světa superbiků na deváté pořadové příčce.
Masarykův okruh s novým asfaltovým povrchem se tak i letos stává dostaveníčkem českých motocyklových fanoušků i hostů ze zahraničí: vedle srpnového mistrovství světa silničních motocyklů patří i nadcházející brněnský závod mistrovství světa superbiků k absolutním vrcholům sportovního roku 2008 v České republice.

Smrž zatím nejlépe šestý
Po svém loňském superbikovém debutu zůstal jediný český stálý jezdec seriálu Jakub Smrž věrný značce Ducati, letos však sedlá nový model v italské Bologni sídlícího týmu Guandalini Racing by Grifo´s. Plný název jeho letošní modrožluté zbraně zní Ducati 1098 RS 08, přičemž stroj pohání silnější motor o objemu 1200 ccm. Ducati se tak konečně podařilo prosadit v superbikové diplomacii znění technických regulí, povolujících dvouválcovým superbikům (to je případ Ducati) dvanáctistovkovou objemovou hranici. Čtyřválcové motory (např. Honda, Yamaha, Suzuki, Kawasaki) nadále mohou mít maximálně objem 750 ccm. Smrž je v průběžném pořadí šampionátu čtrnáctý se ztrátou 22 bodů na desátého Japonce Kioyonariho (Honda), když do Top 10 dokázal nejdůrazněji proniknout šestými místy v nizozemském Assenu a v americkém Salt Lake City. Nejméně stejné výsledky by bral všemi deseti i teď v Brně, a tak místo relaxu využil přestávku v šampionátu na testování v italské Vallelunze. V závěru dnešní ziskové konference zaněla zbrusu čerstvá informace: pan Mirco Gaugliani, šéf stejnojmenného italského týmu, médiím oznámil, že s Jakubem Smržem podepsal smlouvu už i na příští sezónu 2009.

Matěj by rád bednu
V akci bude o nastávajícím víkendu na Masarykově okruhu i Jakubův mladší bratr Matěj Smrž. Ten už druhým rokem bojuje v FIM Superstock 1000 Cupu, v jehož loňském ročníku zaznamenal největší úspěch třetím místem v anglickém Silverstonu. Letos Matěj (Honda) tuto laťku překonal druhou příčkou v italské Monze a dekorované stupínky jsou jeho cílem i nyní v Brně. Tam nastoupí s pořádnou pifkou na Itala Corsiho, který ho v minulém závodě v Misanu brzy po startu sestřelil a okradl tak Jihočecha o další cenné body.

Vostárek s hattrickem?
Velký úspěch na dosah má letos mladý Patrik Vostárek s Hondou profesionálního týmu Intermoto Czech. Devatenáctiletý Pražan coby jezdec mistrovství Evropy třídy Superstock 600 prožívá skvělé dny: poslední dva závody před Brnem na Nürburgringu a v Misanu vyhrál, v průběžné klasifikaci poskočil na druhé místo a náskok Francouze Baze ztenčil na 12 bodů. A pokud se Vostárkovi podaří v sobotu v podvečer (start šestistovkových supersportů) na Masarykově okruhu završit vítězný hattrick, bude mít francouzský rival o bezesné noci postaráno. Vostárek nastoupí v Brně nabitý zdravým sebevědomím, přestože by nemusel mít na Masarykův okruh zrovna příjemné vzpomínky. Před třemi lety totiž startoval na Kývalce s divokou kartou v závodě mistrovství světa třídy 125 ccm a po nenadálé ztrátě brzdové kapaliny hororově havaroval. S Vostárkem nastoupí v sobotu i další dva čeští jezdci. Michal Šembera (Honda) se bude chtít v letošním šampionátu konečně výrazněji prosadit a stejně jako na divokou kartu startující Ondřej Ježek (Kawasaki) by měl solidně zúročit dobrou znalost domácí tratě.

Přibyl Jiří Dražďák
Startovní listinu nedělního brněnského závodu mistrovství světa superbiků obohatí třetí český jezdec Jiří Dražďák. Předloňský mistr republiky pojede na stroji Honda týmu DFX, v němž nahradí Itala Morelliho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

envelopecartphone-handsetmap-marker