4. 3. 2021

MS + ME MOTOKROS – SVEREPEC (SK), 19-20. 7. 2008

V této třídě je pro naše barvy situace přece jen příznivější, když zde tradičně startuje naše širší špička a vcelku pravidelně ti dobří i bodují. Nebudeme již „plakat“ nad neúčastí dlouhodobě zraněného Honzy Zaremby (kdo jej chcete vidět aspoň při rekonvalescenci, přijďte se podívat tento víkend 27.7. 2008 na čtvrtý závod našeho českého mistráku PROFI AUTO IVECO CUP do Petrovic u Karviné), který měl letos v seriálu určitě na bednu a po tom, co ve Sverepci předvedli dva letošní lídři Breugelmans (B) a Beggi (I) snad i na prvenství. Naši vlajku v této třídě tak již tradičně nesou Martinové Žerava a Michek, celý seriál absolvuje i Vojta Brumla, jezdí ale i Máca, k vidění zde byl náš loňský šampion Jirka Čepelák a mladý Stloukal. K tomu pak i kompletní Delta s Kulhavým a Correirou a Slovák Bučenec, takže o zábavu pro Čechy bylo určitě postaráno. Brumla se ze 62 přihlášených jezdců nekvalifikoval, ve skupině „A“ byl za vítězným bývalým „Deltařem“ Finem Pyrhonenem druhý náš Michek, čtvrtý Žerava, šestý Correira, až osmý Čepa, 11 Bučenec a 18 Stloukal. V „béčku“ zvítězil u nás kdysi v družstvech startující stárnoucí Belgičan Caps, Pepík Kulhavý zajel třetí čas, Franta Máca byl 12 a druhý nejlepší Slovák Bilčík 16. Čépa si trochu stěžoval na letošní nepovedené traťové úpravy, ostatní byli jakž takž v pohodě a šlo se závodit.

O půl druhé byl start první jízd. Ten se podařil dvojici Husqvaren (Francouzi Allier a Martin), vpředu byl i Caps a k naší radosti od začátku i Michek se startovním číslem 79. Michek celou jízdu bojoval o bednu, zhruba 10 minut před koncem jízdy tvrdě útočil i na vedoucího Alliera, ale trochu se přitom zdržel s „kolečkáři“ a na Francouze ztratil. Pak jej předjel i druhý Francouz Martin, ale bedna našemu „Martinovi“ přece jen zůstala. Hned za ním skončil po ne moc povedeném startu a klasické motokrosové dřině zcela vyčerpaný Žerava, Correira byl šestý, Kulhavý devátý za Pyrhonenem ale před Beggim, až 15 skončil dosavadní lídr Breugelmans. Výkony obou posledně jmenovaných byly pro většinu diváků velkým zklamáním – Beggi se jen vozil a nebojoval, Breugelmans dělal chyby, padal, rval se a zase padal, takže oba vedoucí jezdci fakt nic moc! Podobně se nedařilo ani Jirkovi Čepelákovi, který si to hned na začátku „zašlápl“ a jezdil uprostřed startovního pole daleko za špičkou (nakonec skončil 18. s téměř kolem ztráty na vítěze), nedobře jezdil i domácími diváky stále povzbuzovaný Bučenec na 13. místě. Máca nedosáhl těsně na body (21) a tak aspoň bavil na centrální lavici před cílem diváky pěknými „plackami“.
Odpoledne se začala obloha trochu „kabonit“ a čekal se déšť. A také útok našich Martinů na čelní pozice, odůvodněný slabšími výkony světové špičky i vzpomínkou na loňské krásné vítězství Žeravy. Leč všechno bylo jinak. Po startu obsadily opět čelo obě Husqvarny, byl tam i Caps a tentokrát lépe kolem pátého místa Žerava, ale nikde Michek. Ten totiž upadl přes chybujícího jezdce před ním v první zatáčce po startu a do závodu vyjížděl z 38 místa a se skoro půlkolovou ztrátou. Ještě hůř na tom byl Correira, který zřejmě padl s Michkem a vyjel úplně poslední. Ani tentokrát nebyli ve špici závodu dva současně vedoucí jezdci seriálu – Beggi uzavíral první desítku společně s Breugelmansem, ten však posléze havaroval a ze závodu odstoupil.

Beggi nakonec dojel 8. Mezitím se do čela probojoval a s přehledem vyhrál Caps, za ním si pozice kontrolovali Allier a Martin, se kterými bohužel v závěru závodu ztratil kontakt Žerava a byl nakonec předjet i Slovincem Krageljem. Hned za Žeravou skončil na obstojném šestém místě Čepelák, Michek to po úporné stíhače dotáhl na konečné 10. místo. Kulhavému to vůbec nešlo a protrápil se na 13. místo, Stloukal dojel 16. a Correira 20. Bučenec s Mácou z jízdy odstoupili. Musím říci, že mně osobně MX3 trochu zklamaly. Chybělo větší napětí, špička je poměrně úzká a značně nevyrovnaná. Ale třeba to bylo jen tady ve Sveřepci, nemohu posoudit vývoj v dalších závodech. Naši chybují a tak přichází o cenné body. Stupně vítězů obsadili ve Sveřepci oba Francouzi na Husqvarnách, třetí skončil Caps, Žerava s Michkem brali body za 4. a 5. místa. Celkově i nadále vede Breugelmans těsně před Beggim (rozdíl 5 bodů), do konce však zbývá ještě 5 závodů a 10 jízd, tak uvidíme. Žerava je sedmy s poměrně značnou ztrátou na jezdce před sebou, Michek 11.
AGENTURA FORSAGE – Honza JUŘIČKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

envelopecartphone-handsetmap-marker